Kitap: Aladağlar tırmanış, yürüyüş ve tur kayağı rehberi

İnce, R., 2014 (2. Basım). Comprehensive Guide to Aladaglar: Climbing, Trekking, Ski Touring. Ada Ofset, 229pp. 50 TL

Kütüphaneme yeni bir rehber kitap ekledim. Hem de Aladağlara dair! Her geçen gün artan rehber kitapları görmek beni çok mutlu ediyor. Hele, kaliteleri git gide artan spor tırmanış rehber kitaplarını…

Bu kitap, 1993 yılında Denis Condevaux ve Pascal Duverney’nin Aladağlarda açtıkları alpin spor ve spor rotalarla başlayan, ardından İnce ailesinin Kazıklıali ile Pınarbaşı kanyonlarında yıllar içinde geliştirdikleri rotalara kadar geçen süreçte, 450’ü aşkın rota bilgisini aktaran çok önemli bir kaynak. Kitap, Avrupa’nın çok kaliteli rehber kitapları vardır ya hani, mesela Fontainebleu rehberleri, işte onlara aratmayacak bir kalitede hazırlanmış ve basılmış. Harika fotoğraflar, detaylı topolar ve yer bulduru çizimleri gibi görsel yönlendiricilerle bütünlük sağlanmış. Ayrıca tur kayağı ve yürüyüş rota bilgilerini de içermesi çok önemli bir yenilik. Beni mutlu eden bir konu da reklamların azlığı. Kitapta toplam 9 sayfa reklama ayrılmış, ki bunların üç tanesi ön kapak içi ile arka kapaklarda. Dolayısıyla dikkatiniz dağılmadan sayfaları takip edebiliyorsunuz.

Kitapta çok fazla olumsuz yön bulamadım. Ufak tefek eksiklerden bahsedebilirim ancak. Mesela kitap sonuna kaynakça konmamış, ör. içeride atıf verilen Tüzel’in kitabını sonda da belirtmek iyi olabilirdi. Buna ek olarak Tunç Fındık’ın “Aladağlarda 50 rota” kitabı da ek okumalar arasında gösterilebilirdi. Bir de son olarak konaklama konusunda yol üzerinde bulunan bir iki opsiyondan da bahsedilebilir.

Sonuç: kitaba göz gezdirirken zincirlerimi kırıp soluğu Aladağlarda almak istedim. Bir ömür boyu tırmanıcak alanlar yaratan tüm Aladağlar kaşifli ve emektarlarını ve de bu önemli kaynağı meydana getirdiği için yazarı kutlarım.

Advertisement

Yorumunuzu buraya bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s