Bağlantılar

Aşağıda rastladıkça genişletmiş olduğum bir liste göreceksiniz. Bunlar dağcılık konulu, Türkçe kişisel bloglar. Daha evvel böyle bir listeye rastlamadım. En azından benim yazdığım gibi bir başlık altında. Genelde bir web sayfasının karman çorman linkleri arasında kişisel ağ günceleri de olurdu ama, işte, kim uğraşacak da… İsterseniz her biri hakkında birkaç cümle tanıtıcı bir şey yazayım. Harf sırasıyla gidiyorum:
Ayrıca; bu blogların sahipleri de iki cümle tanıtıcı bir yazı yazıp bana gönderebilirlerse, onları da eklerim.

1) http://www.aklimbaskayerde.com – Sayfanın yazarı Duygu hanım, yerinde pek durmayan bir insan. Farklı coğrafyaları ve topografyaları gezip fotoğraflar çekiyor. Ana sayfanın solundaki menüden “dağ – doğa” seçeneğine basarsanız güzel fotoğraflarla süslü epey bir yazı ile karşılaşacaksınız. Benim en beğendiğim yazısına linkten gidebilirsiniz. Kendisi sayfasıyla uzun zamandır ilgilenemiyor, fakat içerik sizi bir hayli oyalayacaktır.
2) alpingunluk.blogspot.com – Çağrı Tuncay’ın blogunun tam ismini yazmam herhalde yeterli tanımlamayı yapacaktır: “Bir Alpinistin Günlügü: Alpinizm deyû düştük yola…”
3) araemniyet.com – Sevgili Batur Kürüz’ün yeni başlayan blog sayfası. İlk yazısı buz tırmanışının teknikleri! Sakın kaçırmayın.
4) http://aybudak.blogspot.com – Kaan Aybudak’ın sayfası da seyahat ve yol yazını sınıfına sokabileceğim bir blog. Son derece sade, buna mukabil içerik bakımından çok zengin. Blogda gezerken gerçekten çok güzel fotoğraflarla karşılaşacaksınız.
5) http://basitadam.blogspot.com – Basit adamın blogu tam anlamıyla bir kişisel blog. İçinde anılar, müzik, deneme örnekler var. Ama yazarın bir dağcı olmasından dolayı yayınladığı “outdoor” etiketi altında kaya tırmanışı, dağcılık ve orienteering konulu birçok yazıya ulaşmanız mümkün.
6) http://bizgi.org/blog – Burak İzgi gezdiği yerleri paylaşıyor ve bunu çektiği çok güzel fotoğraflarla yapıyor. Ne de büyük şans ki dağlara da gidiyor gezmeye.
7) http://blog.anilsarkoglu.com.tr – Anıl’ın blogu tam bir tırmanış günlüğü. Sık sık dağa gidiyor ve gittiği yerlerin gayet açıklayıcı tanıtım ve fotoğraflarını da paylaşıyor. Ben sitesinin görünümünü de çok beğeniyorum.
8) http://blog.milliyet.com.tr/cemergun – Cem Ergün’ün blog sayfası 2006’dan beri yazdığı yazılarla herhalde bildiğim en eski blog sayfası. İçeriği son derece nitelikli.
9) http://blog.milliyet.com.tr/dagcilik/Blogger/?UyeNo=2065966 : Sönmez Erkaya’nın sayfasında diğer bloglara nazaran daha az yazı var ancak yüksek irtifa dağcılığına dair önemli ve kapsamlı raporlar içermesi bakımından kayda değer.
10) http://dhaulagiri.blogspot.com – Gökay uzun süredir yeni birşey yazmıyor. Ama eski yazdıkları arasında dağcılık faaliyeti raporlarını bulabilirsiniz.
11) http://emrahozbay.com – Emrah Özbay’ın süper bir blog sayfası var. Son derece nitelikli tırmanışları ve bunlara dair verdiği açıklayıcı bilgilerle bir rehber niteliğinde. Takip etmenizi öneririm.
12) http://issuu.com/kanbertay – Ozan Kanbertay ise baskı kalitesinde dokumanlar üreten issuu.com alt yapısını kullanarak bir o kadar kaliteli yazıları ve fotoğraflarıyla yol, tırmanış, ve bisiklet turlarına ait hikayelerini/raporlarını paylaşıyor.
13) http://meraklieuglena.blogspot.com/ – Eren’in sayfası da bir dağcılık blogundan çok kişisel blog. Ona ve hislerine dair çok fazla yazı var. Fakat yazıları içinde dağcılık ve tırmanışa dair birçok şey bulabilirsiniz.
14) http://nurettinozcan.blogspot.com/ – Nurettin Özcan’ın blogu benim en çok beğendiğim bloglardan biri. Bir kere içeriği çok zengin! 2008’den beri düzenli olarak yazıyor. Dağcılık faaliyetlerinden, Hisarcık kanyonunu geleneksel tırmanış bahçesi olarak geliştirmesinden, dağcılık ve tırmanış etiğinden bahsediyor. Bunları yaparken de çok içten ve düzgün bir dil kullanıyor. Ben düzenli olarak bakıyorum.
15) http://t24.com.tr/yazar/yildirim-gungor/36 : Yıldırım Güngör, bildiğiniz gibi ATLAS ekibinde yer alıyor. Kendisi bir jeolog fakat morfolojiden de çok anlıyor. Blogunda tabiat zenginliklerimiz, coğrafyamızı dair yeni çok fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Yazıları arasında elbette dağların da çok fazla yeri var.
16) http://www.tuncfindik.com
17) http://zorbeyaktuyun.blogspot.com
18) http://www.ozturkkayikci.com.tr
19) http://burcakozoglu.blogspot.com
20) http://outdooradventureandnature.blogspot.com/
21) http://ahmetkoksal.blogspot.com
22) http://dogayakacis.com
23) http://emresertes.wordpress.com
24) http://omervatansever.blogcu.com
25) http://ersinbas.blogspot.com
26) http://erkincakmak.blogspot.com
27) http://ahmetkoksal.blogspot.com
28) http://aycaalgun.wordpress.com
29) http://www.kertenkeleler.com
30) summitproject.wordpress.com
31) http://www.kayatirmanisi.com
32) selimozkul.wordpress.com

Advertisement

1 thought on “Bağlantılar

Yorumunuzu buraya bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s