Dean Potter

Dean Potter (1972 - 2015) ve köpeği Whisper, Smith Rock State, Park, Oregon.

Dean Potter (1972 – 2015) ve köpeği Whisper, Smith Rock State, Park, Oregon. photo: http://imgkid.com/dean-potter-steph-davis.shtml

1998 – 1999 arası Birleşik Devletlerde yaşadığım sırada, Konya’dan bile düz Kansas eyaletinin Wichita şehrinde; bir gün Kansas Cliff Club diye bir yerde tırmanmış, akşam çıkışta ise Climbing dergisi satın almıştım. Birçok sayfayı fotoğraflarıyla süslüyordu Dean Potter… 1998 yılında Half Dome Klasik KB Yüzünü (VIII+ zorluk!) solo ve büyük bir süratle tırmanmış (4:17) ve Cedar Wright’ın deyimiyle tırmanış paradigmasını yerle bir etmişti. İşte kaya tırmanışı denen şeyi keşfettiğimde, aynı zamanda sınırları zorlayan, çıtayı yükselten Dean Potter’la da tanışmam bir olmuştu. Her yaptığında, “sanat”ında daima yeni bir ifade biçimini keşfetmeye çalışan, özgürlüğe yaklaşmaya çalışan Potter geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Yosemite Vadisinde Taft Point’den uçuş kıyafetleriyle atlayan Potter ve partneri Graham Hunt, daha paraşütleri bile açılamadan ve muhtemelen bir sırt hattına çarparak hayatlarını kaybetti.

Yeni nesil, Valley Uprising ile tanıdı belki Potter’ı. Oysa o Yosemite Vadisinin ve onu da aşan şöhretinin en büyük karakterlerinden biriydi. Bir neslin üzerinde büyük izler bıraktı. Bu unutulmaz tırmanıcının iki kaya formasyonunu ip üzerinde yürüyerek geçişini nasıl hayal ettiğini anlatan şu sözlerini paylaşmak isterim:

Yaptığımı bir fotoğrafmış gibi gördüm.
Yukarıya, duvara baktım veyahut kaya yapısındaki açıklığı gördüm.
Sonra içine girmek istedim.
Sonra da aklımda anlık bir görüntü oluştu.
Ve onu yaşadım.

Potter ve sanatıyla başbaşa bırakıyorum sizleri. Büyük üzüntü içindeyim…

Advertisement

Yorumunuzu buraya bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s