Aladağların yazlık kıyafetleri

Öncesi


Gözlerim daima vadilerini taçlandıran zirvelerinde dolaşır Aladağlar’ın. Bir yabancının ilk defa geldiği şehri keşfeden gözleri gibi, yukarılarda. Gündüzün boz, gün batımının ala ve gecelerin karanlık renkleri arasında, seçmeğe çalıştığım sadece duvarlar, yüzeyler ve çatlaklardır. Sorsan Aladağlarda ne buluyorsun diye: “kireçtaşı, dibine kadar kireçtaşı” derim; yanlış olduğunu bile bile- Russell’a, güya, “dibine kadar kaplumbağa” yanıtını veren yaşlı kadın misali… Aladağlar benim için haftasonlarına sığdırılmış bir maceradır.

Şu ana kadar bu macera, yukarıda yazdıklarımdan da tahmin edebileceğiniz üzere sadece tırmanmak olmuştu. Üzelerek söylemem gerekiyor ki, bu tırmanma eylemi eskiden açılmış, iyi bilinen rotalardan da öteye geçmemişti. Türkiye’de onca bilinmeyen, gidilmeyen, keşfedilmek için bekleyen dağ, yayla, tepe varken ben illa artık adları alfanumerik karakterlerle tanımlanan bir takım rotalara gitmeye devam ettim / ediyorum. Bu durumu bir nebze de olsa kabullenebiliyorum, ama artık dur demek istediğim başka bir konu var: Aladağları rotalarından farklı tasavvur edemiyor olmak. Çünkü sanki benim için Aladağlar hep çıplak.

Sonrası: dağdelisi dağ çiçeklerini sularken


Aladağlar barındıdığı fauna ve flora bakımından çok önemli bir doğa koruma alanı. Bu alanın önemi ve sorunları ile ilgili çok az bilgili olmak, kültürel mirasını hiçe saymak korkunç bir şey. Dağcılığı sırf sportif bir süreç olarak görmek veya içsel bir serüven kapsamında değerlendirmek bence eksik bir tutum. İşte bu yüzden Aladağlar hep çıplaktı. İşte bu yüzden uzun zamandır gittiğim Aladağlar’da artık yere de bakmanın vakti gelmiş olmalıydı!

Yere bakınca ilk gözlemim ise şu oldu: Aladağlar’ın çok çeşitli kıyafetleri var! 1 Haziran akşamı dört arkadaş bu modayı takip etmek amacıyla, 2012 İlkbahar – yaz defilesini seyretmeye Sarımemetler yurduna doğru yola koyulduk. Bu geziyi bir ay öncesinden planlamıştık ve Niğde Üniversitesinden Dr. Cengiz Kayacılar’ın rehberliğinde iki günlük Aladağlar’ın florasına ufak bir giriş yaptığımız arazi gezisini gerçekleştirdik. Gezi tek kelimeyle harikaydı. Kısacık iki gün içerisinde bakış açımızın genişlediğini hissedebiliyordum. Sadece çiçekler de değildi konumuz. Buzul-karst morfolojisinden, Emli ormanının özelliklerine, hastalıklarına, çevre koruma master planlarına kadar birçok şeyi konuştuk, öğrendik.

Cengiz Kayacılar’a rehberliği ve arkadaşlığı için çok teşekkür ederim. Deneme yayınında olan web sayfasını muhakkak ziyaret edin! İçeriği oldukça zengin olmasının yanında foto galeri kısmında dağda görebileceğiniz çiçekler ve renkler hakkında fikir sahibi olacağınıza inanıyorum.

Advertisement

6 thoughts on “Aladağların yazlık kıyafetleri

  1. Pingback: Aladağlar Flora | DağDelisi

  2. Pingback: Aladağlar çiçekleri – spoiler- | DağDelisi

  3. emli ormanının özellikleri, hastalıkları ve çevre koruma master planı konularını biraz daha (belki başka bir yazıda) açabilir misiniz rica etsem. şimdiden teşekkür ederim…

Yorumunuzu buraya bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s