Meşhur Uxbridge Yolu ekspedisyonu

Monthy Python’un çok güldüğüm skeçlerinden birisidir bu. Hakikaten çok absürd ama biraz zorlayınca bayağı fazla şeyle ilişki kurmaya müsait bir tırmanış parodisi. İngilizlerin meşhur ekspedisyonlarından biri daha karşınızda.


Arkaplan sesi – Michael Palin
Chris – Eric Idle
Muhabir – John Cleese
Bert – Graham Chapman
Viking – Michael Palin

Skeç:
Tırmanış. Güçlük ve felsefenin el ve eldiven gibi iç içe geçtiği, dünyanın en yanlız sporu. Şimdi burada, bir başka İngiliz ekspedisyonu Uxbridge yolu kuzey yüzünün ilk tırmanışını gerçekleştirmeye çalışıyor.

Chris: Hakikaten şurada Willesden Yolu kavşağında ana kampı kurduktan, ve istikrarlı biçimde tırmanıp Lewis’in dükkanının dışında ikinci kampı atıp, ve en üç gün daha süren uğraşlarla sonunda, buraya, postanenin karşısında üçüncü kampı kurmaları ile Uxbridge yolu taaruzu yaklaşık üç haftadır sürüyor. Evet, burada bugünkü asıl zirve tırmanışına başlamadan son hazırlıklarını tamaladılar. Ekspedisyonun lideri 29 yaşındaki Bert Tagg – Bölgede yaşayan bir okul müdürü ve üç çocuk annesi:

Muhabir: Bert, nasıl gidiyor?

Bert: Yani, bu fena tutmuyor Chris.Bir saate kalmadan şu otobüs durağına ulaşmaya çalışacağım yoksa şöylecene … şu olukta*, aah, geriye yatma tekniğini kullanarak. Yani bir nevi olukluyor ve aynı zamanda arkama yaslanıyorum, ve filozofça düşünüyorum.

Muhabir: Bert, bazı insanlar bunun mnaykça olduğunu söylüyor.

Bert: Evet, ama onlar Crippen*’a da deli diyorlardı, di mi?!

Muhabir: Crippen deliydi.

Bert: O, işte kendin dedin. John, beyaz ipteki karabini aşağı yolluyorum.

Viking: Limon körisi?

Bert: O şimdi şuraya bir sikke çakıyor, çünkü çok yükseldim ve sıkıştığım yerden kurtulursam aşağıya çook uzun bir düşüş beni bekliyor.

Muhabir: Burda gördüğünüz yürekli delikanlıların tehlikeye aldırış etmeden devam etmelerini sağlayan işte bu dingin cesaret. Beğenin ya da beğenmeyin, yeteneği takdir etmeniz şart.

Skeçin metni http://orangecow.org/pythonet/sketches/uxbridge.htm

Advertisement

Yorumunuzu buraya bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s